O nás

Záchrana novopackého Hotelu Centrál pokračuje

 

Vše začíná někde z kraje roku 2014, kdy se ve sboru Jednoty bratrské v Nové Pace schází skupina nadšenců s myšlenkou obnovení zašlé slávy jedné z významných dominant novopackého náměstí, budovy Hotelu Centrál.

Těch myšlenek a nápadů v té chvíli zaznělo hodně: najít investory, partnery, podobné nadšence nebo získat místní podnikatele. Během roku se podařilo oslovit stávajícího majitele budovy a začalo jednat o prodeji.

Vzhledem k tomu,  že se nám nepodařilo najít dostatečně movité partnery, rozhodli jsme se jít do  záchrany Centrálu na vlastní pěst. V polovině roku 2014 jsme založili společnost Paradix s.r.o., pod kterou jsme mimo jiné přesunuli i činnost Novopacké pražírny a získali půjčku na zakoupení nemovitosti. Zkraje roku 2015 došlo k zakoupení nemovitosti a začaly zásadní rekonstrukce.

Od začátku nám šlo o nastavení ekonomické samostatnosti budovy, která ovšem nebude zatěžovat kulturní význam a funkčnost budovy. Tak místo původní restaurace vznikl prostor pro nové obchody. Kavárna, kterou pražírna považuje za svůj showroom, se musela stísnit do bývalé kuchyně. Přesto hlavní prioritou vždy bylo obnovení velkého společenského sálu.

Během roku a půl došlo k nové instalaci vody a topení a částečné výměny elektroinstalace. S podporou města Nová Paka se podařilo znovu vymalovat celý sál, vybudovali jsme nový bar a koupili nové židle. Nyní je tento společenský sál připraven opět sloužit městu. Během roku 2016 jsme mohli ve spolupráci s místní Základní uměleckou školou uspořádat několik koncertů, v sále uspořádat první svatební hostinu a po letních prázdninách zahájit taneční kurzy. Těší nás zájem lidí, kteří podobně jako my vnímali, že tato krásná budova si zaslouží svoji obnovu.

 

Rok 2016 - Hotel Centrál vyhlášen kulturní památkou

Roky 2017, 2018 - další rekonstrukce -především v podloubí